Różne formy środków czystości

Dom czysty i dobrze posprzątany oznacza czyszczenie powierzchni, takich jak podłogi, ściany, okna, dywany i urządzenia. Z wyjątkiem dywaników i tapicerek, większość powierzchni domowych jest zaliczana do "twardych". Technika czyszczenia domowego to "czyszczenie twardych powierzchni".

Żaden pojedynczy produkt nie może zapewnić optymalnej wydajności na wszystkich powierzchniach i wszystkich obszarach. Nie dziwi, więc, że na rynku dostępnych jest wiele różnych środków czystości dla gospodarstw domowych. Są stworzone w celu czyszczenia skutecznie i wygodnie w wielu różnych miejscach w domu. Niektóre są przeznaczone do bardziej ogólnego użytku, jak uniwersalne środki czystości, podczas gdy inne są zaprojektowane do pracy najlepiej na konkretnych powierzchniach i miejscach.

Zagęszczone środku czystości o działaniu ściernym

Środki czystości są przeznaczone do usuwania stosunkowo dużych ilości brudu często występujących na niewielkich obszarach. Są one w proszku i ciekłej formie zawierają składniki pomagające skuteczniej usunąć ewentualne zabrudzenia. W tej kategorii są również specjalne gąbki do pielęgnacji.

Środek pomagające w czyszczeniu zawierają różnorodne składniki: małe cząstki mineralne lub drobnej wełny stalowej, miedź, nylon lub metalowe cząstki osadzone w obudowie z solidnego tworzywa sztucznego.
Stopień ścieralności produktów różni się. W dłuższym okresie nadmierne zużycie ściernych środków czystości może spowodować usunięcie szkliwa lub powłoki z niektórych powierzchni.

Dzięki General Fresh możesz zakupić profesjonalne środki czystości domowego użytku

Niektóre środki czystości dezynfekują powierzchnie. Zawierają one w swoim składzie środek przeciwbakteryjny zmniejszający populację bakterii, która żyje na zabrudzonych powierzchniach. Takimi środkami mogą być oleje sosnowe, czwartorzędowe związki amoniowe lub podchloryn sodu. Produkty takie będą oznaczone, jako "dezynfekujące" lub "przeciwbakteryjne". Aby móc używać tego oznaczenia, produkty te są regulowane i zatwierdzane przez upoważnione do tego instytucje.

Sproszkowane środki czyszczące zajmują czołowe miejsce wśród środków stosowanych w gospodarstwach domowych. Ich metody czyszczenia osiągane są przez drobne cząstki minerałów, takich jak kalcyt, skalenie, kwarc i krzemionka. Ponadto takie produkty zawierają niewielkie ilości środków powierzchniowo czynnych do usuwania tłuszczu, które często znajdują się w zlewach po zmywaniu naczyń. Jeśli trzeba usunąć plamy, powstałe podczas jedzenia czy picia kolorowych napojów lub przy usuwaniu pleśni zwykle występuje środek bielący. Tam, gdzie trzeba pozbyć się śladów rdzy cechą charakterystyczną produktu, może być obecność kwasu szczawiowego lub wodorosiarczyn sodu.

Płynne środki czyszczące stanowią zawiesinę stałych cząstek ściernych zawierając więcej środków powierzchniowo czynnych i bardziej miękkich materiałów ściernych niż te, które znajdują się w niektórych sproszkowanych środkach czyszczących. W rezultacie ich działanie ścierne jest zwykle łagodniejsze niż tych w proszku.

Uniwersalne środki czyszczące są sprzedawane w różnych formach. Często oferowane są, jako proszki, które można rozpuścić i jako ciecze, które można rozcieńczyć. Najnowszymi proszkami i płynami są produkty skoncentrowane. Płyn jest również dostępny w spryskiwaczach, w pojemnikach aerozolowych lub w butelkach uruchamianych pompkami.

Sproszkowane lub płynne środki czystości zmieszane z wodą są najczęściej używane na dość dużych powierzchniach, takich jak podłogi, ściany malowane, blaty i stolarka, gdzie nagromadzenie zabrudzenia jest względnie jednolite. W przypadku silnego zabrudzenia można przygotować bardziej stężone roztwory.

Ponieważ większość uniwersalnych środków czyszczących działa najlepiej w warunkach alkalicznych, często zawierają one alkaliczną sól buforującą, taką jak węglan sodu. Te środki czystości mogą zawierać inne składniki, takie jak amoniak, olej sosnowy i rozpuszczalniki organiczne, takie jak etanol lub izopropanol.

Środki te są także przeznaczone do stosowania na mniejszych zmywalnych miejscach. Przykłady stanowią ściany wokół tablic rozdzielczych, uchwytów chromowych, urządzeń i kuchenek. Połączenie środka powierzchniowo czynnego i rozpuszczalnika sprawia, że takie produkty są szczególnie skuteczne przy tłustych plamach i zabrudzeniach.

No Comments Yet.

Leave a comment