Różne spojrzenia na kominki

Kominki stają się coraz częściej montowane zarówno w domach, jak i blokach. Ważne jest, aby dobierać ich rodzaj i wygląd zgodnie z potrzebami. Producenci oferują wiele rodzajów kominków w wielu stylach.

Klasyka a nowoczesność

Posiadacze nowoczesnych pomieszczeń z surowym wykończeniem  zdecydują się na kominek o prostej formie i kolorystyce. Właściciele apartamentów zazwyczaj wybierają technologie biokominków, zwłaszcza wolnostojących, które dodają szyku i elegancji każdemu wnętrzu i nie muszą być podłączane do wentylacji.  Dobrym pomysłem jest łączenie różnych stylów pomieszczeń. Minusem posiadania kominka w stylu klasycznym jest jego tendencja do zabrudzeń, które bardzo trudno zniwelować. Dzieje się to za sprawą popiołu wydobywającego się z paleniska. Alternatywą w takiej sytuacji jest wkład zamknięty. Należy więc zastanowić się, która opcja w większym stopniu spełnia oczekiwania.

-Od zawsze marzyłam o posiadaniu kominkach. Od dziecka mieszkałam w bloku, dlatego, gdy zdecydujemy się z mężem na budowę domu, nie będę mogła sobie wyobrazić, żeby nie umieścić w nim paleniska. - Anna z Wrocławia.

Funkcjonalność

Kominki pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale i funkcjonalną. Projekty oparte na nowoczesnych budownictwie uwzględniają instalację kominków jako jedynego źródła ciepła w domu. Obecnie możliwe jest ogrzewanie zarówno wody, jak i pokoi. Najnowocześniejsze kominki z wkładem wodnym umożliwiają zapewnienie ciepłej wody i grzejników całej rodzinie. Bez względu na to, czy ma to być długa kąpiel, czy też krótki prysznic, temperatura woda osiąga nawet 40 stopni Celsjusza. Warto wziąć pod uwagę oszczędność w użytkowaniu takiego systemu grzewczego.

-Posiadam kominek, który pełni funkcję kompleksowego ogrzewania domu oraz wody. Nigdy nie miałem żadnych problemów z użytkowaniem tego rodzaju pieca. - Radosław, Pabianice.

Kominki z płaszczem wodnym

To wkład kominkowy, który w zewnętrznej obudowie ma zbiornik przeznaczony na czynnik grzewczy, czyli płaszcz wodny. Dzięki niemu możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń w domu.

Wady posiadania kominka

Jedną z nielicznych wad stosowania kominków jest fakt, iż powinny być one użytkowane przez właścicieli, którzy niezbyt często opuszczają lokal mieszkalny, ponieważ kilkunastogodzinna nieobecność z pewnością doprowadzi do wygaśnięcia płomienia, co prowadzi do znacznego wychłodzenia domu. Warto również zwrócić uwagę na to, że dobry wkład kominkowy kosztuje prawie tyle, co kotły dwufunkcyjne.

-Nie należę do zwolenników kominków. Uważam, że instalacja tego typu ogrzewania jest niezwykle kosztowna i mało praktyczna. Często podróżuję i po powrocie do domu nie lubię czuć zimna. Na pewno kiedyś zdecyduję się na montaż biokominka, ze względu na aspekty wizualne, jednak nie zamierzam użytkować go w innym wydaniu- Kacper z Katowic.

Kominki posiadają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Decydując się na ich instalację, należy dostosować ich rodzaj do potrzeb. Producenci umożliwiają duży wybór asortymentu i w razie wątpliwości służą fachową radą.

No Comments Yet.

Leave a comment