Czy miłość i zakochanie są do siebie podobne?

Miłość - nieokiełznane uczucia, związane z fizycznością, pożądaniem i chęcią stałego przebywania w otoczeniu drugiej osoby, czy przywiązanie, zaufanie i chęć założenia rodziny? Czym jest miłość, a czym zakochanie? Czy trwała miłość faktycznie istnieje, czy, jak niektórzy twierdzą, jest przereklamowana?

Wielu naukowców ambitnie podchodziło do tematu faz w związku, badając skąd bierze się ta swoista, powtarzalna gradacja uczuć, rozpoczynając od samego początku, euforii i zauroczenia, aż po monotonię i zniechęcenie. Warto jednak zauważyć, że nie każdy związek kończy się apatią i rozstaniem. Czy w takim związku pojawia się miłość czy odpowiedni rys charakterologiczny obydwu partnerów? Ten spór trwa od wielu lat.

Euforyczne początki

Z pewnością większość osób znajdujących się w związkach trwających dłużej niż 2 lata może zauważyć różnicę w relacji z drugą połówką, w porównaniu do pierwszych tygodni i miesięcy. W tym czasie dominuje bowiem namiętność, ale pozbawiona intymności psychicznej. Ten stan porównać można, nieco okrutnie, do zwierzęcego instynktu. Pierwsza faza opiera się na wizualnych aspektach drugiej osoby, jej wyglądzie, zapachu, pewnych gestach i zachowaniach, sposobie chodzenia, śmiechu i uśmiechu. Wbrew pozorom, to wszystko ma znaczenie i wpływa na rozbudzenie namiętności. W tej fazie najczęściej dochodzi do nagłych, niekontrolowanych zbliżeń fizycznych. Padają deklaracje wiecznej miłości i oddania, osoby zakochane często nazywane niespełna rozumu, podejmują nieprzemyślane decyzje, zaniedbują podstawowe zadania lub wręcz przeciwnie - stają się tytanami wszelkich wyzwań. Jak pokazuje historia, w tym euforycznym stanie wielu artystów tworzyło wspaniałe dzieła. Pod wpływem działania procesów biochemicznych, kobiety wyglądają na piękniejsze, a mężczyźni - na silniejszych i pewniejszych siebie.

Więcej o uwodzeniu możesz dowiedzieć się na stronie:

Próba prawdziwych uczuć

Naukowcy twierdzą, że kiedy po 2 latach mija stan euforii i namiętności, pojawia się prawdziwa próba. W tym momencie zaczyna rodzić się uczucie miłości, a mija zakochanie. Para obnaża się ze swoich słabości, ukazują się trudności w charakterze, wady, wymagania, uzależnienia. To okres "przecierania się", ale również walki o realizację swoich oczekiwań wobec drugiej osoby. Im większym egoizmem i chęcią osiągania indywidualnych celów charakteryzują się partnerzy, tym trudniej będzie im osiągać konsensus, a jednocześnie - satysfakcję. Wypowiedzi psychologów wskazują także na charakterystyczny zbiór cech charakteru, które znacznie ułatwiają wejście w trwały, głęboki związek. To przede wszystkim akceptacja samego siebie i zrównoważone poczucie własnej wartości oraz umiejętność wyrażania emocji. Wiele problemów w początkujących, kilkuletnich związkach ma podłoże głównie w utrudnionej komunikacji, niepewności, braku zaufania, a także braku empatii.

Dojrzały i kompletny związek

Jeśli związek przetrwa najgorsze, a partnerzy, pomimo wielu trudności, rozczarowań i sprzeczek, nie stracą zaangażowania oraz wzajemnego szacunku, rozpoczyna się najwspanialsza jego faza - związek kompletny. W tym czasie najczęściej zawierane są małżeństwa, ponieważ partnerzy są przekonani o swoich uczuciach, zdają sobie sprawę ze swoich słabości i deklarują dalsze zaangażowanie. W zależności od rodzaju relacji, w tym okresie również rodzi się prawdziwa przyjaźń między małżonkami. W ten sposób ich związek wchodzi na nieco inne tory, a namiętność powoli schodzi na dalszy plan. Najistotniejsza jest realizacja wspólnych zadań, wsparcie, zrozumienie, wychowywanie dzieci, gromadzenie wspólnych dóbr. O ile w związku nie zabraknie intymności, ma on szanse przetrwać wiele lat, oczywiście w lepszej lub gorszej formie.

Miłość bezkompromisowa?

Obserwując długoletnie związki, ciężko oprzeć się wrażeniu, że nie wszystkie są zgodne, pełne kompromisów i pozytywnych emocji. W jaki sposób kłótnia czy odmienne charaktery i oczekiwania mogą cementować małżeństwo? Bycie parą, narzeczeństwem i małżeństwem to z założenia długi okres czasu. Przez wiele miesięcy i lat wszystko ulega czasem większym, a czasem niewielkim zmianom. Podobnie z ludźmi, którzy tworząc ze sobą pewien rodzaj współpracy, mogą zmieniać się pod wpływem napotkanych ludzi, wydarzeń, trudności i traum. Nierzadko w małżeństwie pojawia się nałóg, zdrada, zwątpienie. Pokonując kolejne trudności, małżonkowie wzmacniają swój związek, który mimo licznych blizn, jest silniejszy, a ich intymność wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Psycholodzy mówią również o specyficznych rodzajach charakterów, które bez kłótni nie potrafią normalnie funkcjonować. Sprzeczności, zadry i krzyki to dla nich paliwo do działania. Wszystko zależy więc od preferencji obydwu partnerów i ich oczekiwań.

Jak dbać o miłość?

O ile najdłużej trwającym etapem związku jest przyjaźń, o tyle ważnym jest, aby nie doprowadzić w niej do monotonii, nudy i rutyny. Wyjazdy w nowe miejsca, wspólne spędzanie wolnego czasu w inny niż dotychczas sposób, prowadzenie aktywnego życia towarzyskiego, niezapominanie o potrzebach drugiej osoby to elementy, o których warto pamiętać i wdrażać w codzienne życie. Bycie razem, nawet przez kilkadziesiąt lat, potrafi być piękne.

No Comments Yet.

Leave a comment