Sezonowe porządki w szafie, dlaczego warto je robić?

Choć szafa pęka w szwach mamy nieustanne wrażenie, że trudno wydobyć z niej coś wartościowego? Kolejne ciuchy kupowane na wyprzedaży wcale nie cieszą, a na dodatek do niczego nie pasują? Sprzątanie w szafie nie jest ulubioną czynnością, choć mamy wrażenie, że długo odwlekany moment zbliża się wielkimi krokami? Zebraliśmy garść informacji, które mogą okazać się przydatne przy robieniu sezonowych porządków w szafie.

Na początek warto zadać sobie pytanie, – czemu ma służyć regularne sprzątanie szafy? Czy wpędzaniu nas w winę, że znowu daliśmy się skusić reklamie i kupiliśmy ubranie dobrze wyglądające na modelce, a zupełnie nie przydatne w zwykłym życiu? Czy może wydobyciu na światło dzienne kompleksów – obiecywaliśmy sobie schudnąć w tym roku, choć 5 kilo i znowu się nie udało. Nic z tych rzeczy. Zaprowadzenie porządku w szafie, to tak naprawdę zaprowadzenie porządku w życiu. Czysta szafa, to czyste sumienie, że mogę zdjąć z wieszaka dowolną rzecz, że wyglądam w niej pięknie i naturalnie, że tak właśnie chcę (bez kilkunastu przymiarek coraz to nowych elementów garderoby) wyjść z domu.

Zabranie się za porządki jest wyzwaniem, dlatego warto wykorzystać w tym celu okresy przełomowe takie jak koniec roku, czy rozpoczęcie nowego sezonu. Warto również zabrać się za sprzątanie w dzień wolny od pracy, zaraz po śniadaniu tak, by mieć świeżą energię do działania i pewność, że rozpoczętych porządków nie trzeba będzie przekładać na dzień następny. Dobrze jest przygotować wcześniej duże worki, w które będziemy pakować ubrania, muzykę, która dodaje nam energii, wodę i ewentualnie przekąski. Jeśli boimy się, że coś nas rozproszy warto zamknąć się w pokoju i poprosić domowników, by nam przez najbliższe godziny nie przeszkadzali. W końcu sprzątanie szafy to bardzo poważna sprawa.

Pierwszą czynnością na drodze do czystej garderoby jest konieczność wyjęcia z niej każdej rzeczy, przetarcia wilgotną ściereczką półek, lustra i wieszaków, zawieszenia zapachowej saszetki (mile widziana jest lawenda, która odstrasza mole). Teraz trzeba przyjrzeć się każdej sztuce odzieży z osobna. Znoszone i zużyte ubrania należy wrzucić do worka i wynieść na śmietnik. O dawna nienoszone ciuchy, ale w dobrym stanie – spakować w osobną paczkę – będzie można oddać je znajomym, lub potrzebującym - w ten sposób porządki staną się jeszcze przyjemniejsze – świadomość, że ubrania, których nie używamy, komuś mogą się przydać, buduje pozytywną atmosferę wokół sprzątania szafy. Na pojedynczych wieszakach warto powiesić ubrania, które lubimy i w których dobrze się czujemy.

Koniecznie jedna sztuka na jednym wieszaku – dzięki temu nic się przed nami nie ukryje, a poranne wybieranie garderoby do pracy stanie się dużo prostsze. Warto również dokładnie przyjrzeć się innym częściom garderoby – takim jak paski, krawaty, kapelusze, torebki, czy buty i je również doprowadzić do porządku.  Nie należy przy tym zapominać o konieczności naprawy i konserwacji odzieży. Dzięki temu przed rozpoczęciem kolejnego sezonu zyskamy pewność, że wszystkie elementy naszej szafy są czyste, uporządkowane i gotowe do założenia.

Porada odnośnie sprzątania w szafie została przygotowana przez firmę Marcus MP która realizuje sprzątanie biur Warszawa po bardzo korzystnych cenach i przy zachowaniu bardzo wysokiej jakości usługi.

1 Response

  1. Co jakiś czas warto poświęcić kilkanaście minut, niż później sprzątać w szafie cały dzień 🙂 Pozdrawiam!

Leave a comment