Automatyzacja zawodów – czy roboty zastąpią człowieka?

W polemikach naukowych niezwykle często występują argumenty oznaczające jakiegoś typu strach o przyszłość profesji na całym świecie. O ile w dzisiejszych czasach to może nie stanowić jeszcze kłopotu, o tyle za parędziesiąt lat roboty funkcjonujące według algorytmów mogłyby okazać się znacznie bardziej wartościowymi pracownikami aniżeli kadra pracownicza. W jaki sposób wobec tego zapowiada się przyszło los dla ludzi?

Już wyraża się stanowisko, że w nieodległej perspektywie zaniknie nawet kilkaset profesji. Praca wykonywana przez człowieka zastąpiona zostanie wydajnością maszyn. Najbardziej znaczące ryzyko dotyczy rzecz jasna tych profesji, które nie potrzebują wyższych umiejętności. Osoby zarządzające firmami, które opierają się na fizycznej pracy kadry pracowniczej, pomału wprowadzają do powszechnej działalności roboty. Należy zaakcentować to, czemu to podejście jest tak opłacalne dla przedsiębiorstw.

Wydaje się, iż korzystanie z maszyn w swojej pracy jest niesłychanie drogie. To prawda, jednak warto podkreślić, iż inwestycja ta zdoła w szybki sposób się zwrócić, jako że produktywności maszyny nie możemy porównać z produktywnością człowieka. Robot nie wymaga wolnych dni, też nie choruje, może pracować z tą samą wydajnością przez cały czas. To właśnie z takich powodów praca robota mogłaby być niebezpieczeńśtwem dla ludzi w takim znaczeniu, że ci nie mogliby zdobyć pracy.

Niedawno mówiło się donośnie o inicjatywie opodatkowania robotów, co może to w pewien sposób zahamować kradzież pracy maszyn. Znajduje to swych sympatyków jak i oponentów, ale przedstawia jedną podstawową kwestię - automaty są coraz bardziej wykorzystywane przy pracach różnego typu i przez firmy pracujących np. w przemyśle.

Trzeba podkreślić, że kadra pracownicza nie zostanie zastąpiona całkiem przez maszyny. Za każdym razem będzie musiała znaleźć się doświadczona osoba do obsługi ich i nadzorowania, a więc tak nie jest, że przepadną zawody w ogóle. Zwraca się uwagę także, że w nieoddalonej przyszłości ludziom w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień pracy, dlatego że zdecydowana większość akcji wykonywana będzie z wykorzystaniem innowacyjnych technologicznie maszyn.

No Comments Yet.

Leave a comment