Górskie wyprawy – idealny sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu

Siedzący tryb życia i zmęczenie

Z pewnością każdy dorosły Polak zna uczucie, gdy po długim, niesamowicie ciężkim tygodniu, najpewniej którymś z kolei bez urlopu, wraca do domu i nie ma ochoty na nic, jest przemęczony i wycieńczony nie tylko fizycznie, ale także umysłowo. Wydawać by się mogło, że jedyne czego potrzebuje w takiej sytuacji organizm to odpoczynek w spokoju, bez męczących telefonów i obarczania głowy problemami. Tyle tylko, że takie rozwiązanie mimo swojej niewątpliwej wygody posiada sporą, nie dającą się zignorować wadę. Nie można cały czas żyć trybem "kanapowym", siedzącym, ponieważ będzie to miało katastrofalne skutki dla zdrowia. Nawet jeżeli nie w najbliższej przyszłości to za kilka lat. Choroby serca, otyłość, złe samopoczucie, bóle głowy, problemy z kręgosłupem, nadciśnienie. Wszystkie te schorzenia powodowane są brakiem ruchu. Dlatego czasami warto zainteresować się bardziej aktywnymi sposobami spędzania wolnego czasu. Jednym z najbardziej przyjemnych są wypady w góry.

Zalety górskich wypraw 

Jeżeli na hasło "górskie wyprawy" reagujecie obawą, czy wasza kondycja podoła takim obciążeniom nie macie powodów do zamartwień. Szlaki górskie są bardzo zróżnicowane jeżeli chodzi o trudność, a najbardziej popularna jest wyprawa na lodowy szczyt. Co więcej, przecież tempo marszu regulujemy sami, nikt go przecież nie narzuca. Zdobywanie szczytów czy schronisk to nie wyścigi, tutaj nikt nie zdobędzie medalu za pierwsze miejsce, nikt nie znajdzie się nawet na podium, nikt nie będzie także ostatni w stawce. Więc w momencie gdy czujemy, że nasze stawy są za bardzo obciążone, zwyczajnie zróbmy sobie przerwę. Kilka minut odpoczynku nigdy nie zaszkodzi, a nawet pomoże, nie tylko w złapaniu tchu, ale także w przystanięciu na momentu i podziwianiu widoków. No właśnie, bo góry przecież są przepiękne! Zarówno w zimie, gdy śnieg pada na czubki sosen, w jesieni, gdy drzewa przybierają wspaniałe kolory, jak i w lecie i na wiosnę w pierwszym promieniach słońca. Każda pora roku w górach wygląda inaczej, ma swój specyficzny klimat, jest bardzo malownicza i każdy jest wyczulony na te walory estetyczne. Same widoki, rozpościerające się z polan i innych punktów widokowych potrafią zapierać dech w piersiach. Nie bez przyczyny strony internetowe oraz albumy pełne są panoram i zdjęć z Tatr, Pienin, Beskidów czy Gór Stołowych. Krajobrazy w naszym kraju są na tyle zróżnicowane, że nie wystarczy całego życia, by zobaczyć wszystko tylko u nas.

Oznaczenia szlaków

Pewną wskazówką dla turystów, szczególnie gdy jeszcze nigdy nie odwiedzili danego szlaku są oznaczenia Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajnoznawczego, które wbrew nadal funkcjonującemu stereotypowi wcale nie oznaczają poziomu trudności, a raczej jego specyfikę, chociażby długość. Gdy nie wiemy, gdzie chcemy się wybrać, patrzmy więc na symbole barwne, wśród których wyróżniamy: kolor czerwony, oznaczający szlaki główne, najczęściej najwyżej położone punkty danego pasma górskiego, kolor żółty, oznaczający szlak łącznikowy, czasami dojściowy do innego szlaku, kolor niebieski, oznaczający szlak dalekobieżny, kolor zielony doprowadzający do charakterystycznych, w wielu wypadkach znanych miejsc i na końcu kolor czarny, oznaczający krótki szlaki dojściowe, nie prowadzące jednak do żadnych miejsc charakterystycznych.

Chodzenie po górach uzależnia, nie tylko powalają one swoją urodą, pozwalają poprawiać ogólną kondycję, zdrowie i samopoczucie, naładować baterie na kolejne tygodnie, ale też zawiązywać znajomości, które często przetrwają lata. Tutaj rodzą się związki, małżeństwa, przyjaźnie. Dlatego warto się zdecydować. Nawet jeżeli wymaga to wstania wcześnie rano w dzień wolny i szybkiego spakowania się.

No Comments Yet.

Leave a comment