Dlaczego pojawiają się zmarszczki?

    Oznaki starzenia się skóry postrzegane są przez społeczeństwo, jako przykra konsekwencja upływającego czasu i przybywających lat. Niestety skóra nie ma zdolności do samoistnego odnowienia i odbudowy komórek, wskutek czego tworzą się zmarszczki, dotąd sprężysta skóra, staję wiotka i bardziej wrażliwa. Po 30 roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze oznaki starzenia się skóry, początkowo zmarszczki są delikatne z czasem jednak coraz bardziej się uwidaczniają.

   Takie czynniki jak nieprawidłowa pielęgnacja skóry, niezdrowa dieta, nikotyna, zmartwienia oraz promieniowanie UV, dodatkowo przyspieszają powstawanie zmarszczek. Starzejąca się skóra szybko się odwadnia i jest podatna na różne uszkodzenia, co prowadzi do powstawania odczynów zapalnych, wpływających dodatnio na tworzenie się zmarszczek. Rozszerzające się z wiekiem naczynia krwionośne i zmniejszająca się gęstość naskórka powodują, że skóra staje się cieńsza, narażona na podrażnienia. Osoby borykające się z cerą alergiczną, są bardziej narażone na zauważenie niekorzystnych zmian wyglądzie skóry,

W zależności od narażania na kontakt z czynnikami szkodliwymi dla skóry można wyróżnić następujące rodzaje zmarszczek:

 • Zmarszczki mimiczne – tworzą się w wyniku ruchów mięśni twarzy.
 • Zmarszczki pod wpływem promieniowania UV – promienie słoneczne dodatkowo powodują przebarwienia na skórze.
 • Zmarszczki w wyniku starzenia się organizmu – powstają w naturalny sposób związany z upływem lat.

Najczyściej zmarszczki pojawiają się w takich miejscach jak:

 • Na czole - jako poziome i pionowe bruzdy.
 • W kącikach oczu - „kurze łapki” umiejscawiają i najbardziej zauważalne są podczas uśmiechu.
 • Pod oczami - skóra w tej okolicy twarzy jest najcieńsza a co za tym idzie najdelikatniejsza.
 • Wokół ust – pionowe zmarszczki nad górną wargą.
 • Przy nosie – powstają wskutek obniżania się skóry na policzkach.
 • Poniżej kącików ust – powstają fałdy schodzące w dół.
 • Na szyi – poziome w kształcie bruzd, zmieniona zostaje też struktura skóry w związku z ubytkiem tkanki tłuszczowej w tej okolicy.
 • Na dekolcie – skóra zawiera niewielkie ilości kolagenu i tkanki tłuszczowej, przez co jest bardzo cienka i narażona na szybkie starzenie się.

    Posiadając zmarszczki każdy zadaje sobie pytanie jak sobie z nimi radzić? Zasięgając opinii ekspertów można uzyskać informację, że trzeba zacząć od wzmocnienia skóry, poprzez dostarczanie takich składników, które wpłyną na jej odbudowę, wzmocnią naczynia krwionośne a także zaopatrzą skórę w przeciwutleniacze. Wskutek wzmocnienia tkanek skóry rozpocznie się proces odbudowy, dzięki czemu skóra stanie się bardziej nawilżona, jędrniejsza i zostanie przywrócony prawidłowy kolor naskórka.

    Aby osiągnąć taki efekt trzeba dostosować do swoich indywidualnych potrzeb specjalną kurację w postaci kremów przeciwzmarszczkowych. Na przykład na „kurze łapki” i zmarszczki na czole, można zastosować krem zawierający antyutleniacze, witaminy A, C, E oraz kwas hialuronowy. Na zmarszczki wokół ust, nosa i brwi doskonały będzie krem zawierający kwas karboksylowy, który łagodnie złuszczy naskórek i nada skórze ładnego koloru, natomiast retinol wygładzi głębokie zmarszczki. Skóra na policzkach ma tendencję do opadania i wymaga kremów przeciwzmarszczkowych zawierających zarówno składniki nawilżające i odżywiające jej strukturę jak również posiadające w swoim składzie hormony roślinne spowalniające procesy wiotczenia skóry i tworzenia się zmarszczek.

No Comments Yet.

Leave a comment